Fıstık rüyası tarifi


Daha çok pastanelerde gördüğümüz bu fıstıklı pastayı siz de denemeye ne dersiniz? Eminim daha güzelini siz yapacaksınız:)

Fıstık Rüyası  Malzemeleri:
225 gram un
1/2 cay kaşığı tuz
50 gram seker
1/4 toz karanfil
250 gram tere yağ
1 adet yumurta sarısı

İçi İçin Malzemeler:
200 gram badem
300 gram antep fıstığı
250 gram ince övütülmüş toz şeker
1/2 kakule
1/2 cay kaşığı karanfil
150 gram taze sıkılmış portakal suyu
4 adet yumurta sarısı

Üzeri İçin Malzemeler:
portakal rendesi
antep fıstığı
bir tutam tuz
1 adet yumurta sarısı
2 yemek kaşığı süt
1 yemek kaşığı bal
1 fincan (türk kahvesi fincanı) gül suyu

Hazırlanışı:
Öncelikle hamurunu yapmak icin kuru malzemeyi unu tuzu  şekeri karanfili mikserin içersine koyun.
Tere yağını koyup birkaç kere mikserde cevirin
Biraz hamurumsu olana kadar ama tamemen hamur olmaya yüz tutmuşken yumurta sarısınıda ilave edip bir kere daha mikserden gecirip hamurumu elime aldım biraz un tezgahın üzerine koyun eliniz ile guzel bir hamur yapın.Hamuru cok yumuşak oluyor merak etmeyin un ile toplayabilirisiniz.
Daha sonra hamuru sarıp buz dolabına koyun.30 dakika buz dolabında hamuru beklerken diğer taraftan içinin malzemesini hazırlamaya geçin.Robotun içersine bademi antep fıstığını koyup makinadan ince  olana kadar cekin.Onları bir kenara cekin ve şekeride aynı şekilde incecik olana kadar robattan gecirin.Daha sonra hepsini birlikte koyup 15 dakika kadar makinadan gecirin.
Bu karışım o kadar ince öğütüldü ki artık badem ve fıstık  kendi yağını biraz çıkartmaya başladı.
Karışıma yavaş yavaş portakal suyunu dokün.Birazda portakal rendesinden, karanfil ve kakulemi koyun.Birkaç kerede bu şekilde robottan geçirin, krema şeklini almaya başlasın.
Sonra yumurta sarısını ilave ettim bunu kenara alın.Buz dolabındaki hamuru çıkartın.Tart kalıbınıza göre boyutunu açın.Bir parmakdan çok az kalınlıkta hamuru yapın ve çatal ile hamuru delin.
Her tarafını yağlayın kalıbınızın.Daha sonra buzluğa koyun 10 dakika kadar bekletin.
Hamurun boyutu kadar bir yağlı kağıt kesip içerisine nohut doldurun ki hamura ağırlık yapsın.
Fırına koyup 20 dakika pişirin.Daha sonra 20 dakika sonra nohutları çıkarın 10 dakika daha tekrar pişirin.Fırından çıkan kalıptaki hamurun içeresine yaptığınız bademli ve antep fıstıklı harcı dökün.
Fırına koyup 15 dakika pişirin.15 dakika sonra çıkartın yumurta sarısını, sütü ilave edip  fırça ile üzerine sürün.Tekrar fırına koyup 10 dakika daha pişirin.Fırından çıkartın ve soğuması için tezgahın üstünde 20 dakika beklettin.Bir fincan gül suyuna balı karıştırıp yine fırça ile tamamen bu karışımı üzerine sürün.Portakal rendesi ve fıstıklarla servis yapın.
Afiyet Olsun...

REKLAM
Fıstık rüyası tarifi Rating: 4.5 Diposkan Oleh: fatma ergün

0 yorum:

Yorum Gönder