Oktay Usta’dan Ali Nazik Tarifi

 

Malzemelerinin Listesi;

6 Tane Patlıcan
1 Kase Kadar Süzme Yoğurt
Tuz

Üstü İçin;
500 Gramlık Kuzu Eti
1 Tutam Kadar Maydanoz
1 Yemek Kaşığı Kadar Tereyağı
1 Tane Domates
Toz Kırmızı Biber ile birlikte Karabiber ve Tuz

Hazırlanması:

Ali nazik tarifimiz için ilk önce patlıcanlarını közleyeceğiz. Patlıcanları köz tavasının içine alıyoruz ve alt üst çevirip patlıcanları közleyeceğiz. Közlenmiş olan patlıcanları tabağın için alıyoruz. Soğuması için bırakıyoruz. Bu esnada kuzu etlerini de küçük küçük olacak şekilde doğruyoruz. Tavaya daha sonra etleri alıyoruz.

Yüksek bir ateşte etleri kavurmaya başlıyoruz. Etler bir kavrulduktan sonra üstüne tereyağını alıyoruz. Kavurmayı sürdürüyoruz. Öte yandan soğumuş olan patlıcanların kabuklarını da soyuyoruz. Doğrama tahtasının içine alıyoruz.

Üstlerine tuz serperek, doğramaya başlıyoruz. Doğramış olduğumuz patlıcanları daha sonrasında servis tabağının içine alıyoruz. Üstüne çırpılmış haldeki süzme yoğurdu da gezdirip döküyoruz. Etler piştikten hemen sonra üstüne tuz ile birlikte karabiber ve de toz kırmızı biberi serpeceğiz.

Sonrasına karıştırmaya devam ediyoruz. Pişmiş olan etlerimizi de servis tabağında yer alan patlıcanların üstüne boşaltıyoruz. Üstüne ince kıyılmış haldeki maydanozları serpiyoruz. Domatesi ise dilimleyip ali nazik yemeği tarifimizin üstünü özenli bir şekilde süslüyoruz. Hazırlamış olduğumuz ali nazik tarifimizi sıcak bir şekilde servise hazırlayacağız.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*