Oktay Usta’dan Ali Nazik Tarifi

Malzemelerin Listesi;

6 Tane Kemer Patlıcan
800 Gramlık Bir Kuzu Eti
2 Yemek Kaşığı Kadar Tereyağı
1 Kase Kadar Yoğurt
2 Diş Kadar Sarımsak
Toz Bir Kırmızı Biber
Karabiber ile Tuz

Üstü İçin;
Maydanoz

Hazırlanması:

Ali nazik tarifimizi yapabilmek için, ilk önce patlıcanları közlemeliyiz.

6 tane kemer patlıcanı da fırın tepsisine yerleştirmekteyiz. Daha önceden ısıtılmış olan 240 derece sıcaklıktaki fırında közlenmeye bırakmaktayız. Közlenmiş olan patlıcanları ise fırından çıkartmaktayız. İlk sıcaklığı da çıktıktan sonrasında patlıcanların kabuklarını soymaktayız.

Hemen sonrasına ise patlıcanları doğramalıyız. Öte yandan geniş tavamıza birazcık zeytinyağı dökmekteyiz. Doğramış olduğumuz patlıcanları da tavaya alıp tuz serperek sotelemeliyiz. Patlıcanlar da sotelendikten sonra servis tabağımız içerisine patlıcanları almaktayız.

Farklı bir tarafta ise ali nazik yemeğimizin etli durumdaki harcını hazırlamaktayız. Öte yandan bir tavaya birazcık zeytinyağı dökmekteyiz. Kuşbaşı kuzu etlerini ise ise bir tavaya boşaltıp kavuruyoruz.

Etler suyunu bırakarak, çektikten hemen sonra 2 yemek kaşığı kadar tereyağını tavaya koymalıyız. Tuz ile birlikte karabiber ve de toz kırmızı biberi serpiyoruz. Etleri iyi bir şekilde pişiriyoruz. Sarımsaklı olan yoğurdu ise hemen hazırlıyoruz.

Bir tane kaseye yoğurdu alıp üstüne dövülmüş sarımsakları koymaktayız. Yoğurdu çırpmaya başlıyoruz. Servis tabağımızda yer alan patlıcanların üstüne gezdirerek dökmekteyiz.

Üstüne ise etli harcımızı gezdirip döküyoruz. Son olarak ise ince kıyılmış durumdaki maydanozu serpmekteyiz. Hazır hale gelen ali nazik yemeğimizi ise hemen servise hazırlayabiliriz.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*