Oktay Usta’dan Etli Sebzeli Güveç Tarifi

Malzemelerinin Listesi

100 Gramlık Kuyruk Yağı
500 Gramlık Kuzu Eti
1 Kase Kadar Arpacık Soğan
4 Tane Domates
1 Paket Mantar
1 Kase Kadar Bezelye
1 Tane Patates
2 Tane Havuç
3 Diş Kadar Sarımsak
300 Gramlık Fasulye
1 Yemek Kaşığı Kadar Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Kadar Biber Salçası
Zeytinyağı ile birlikte Karabiber, Tuz ve Su

Hazırlanmalı:

Etli sebzeli güveç yemeğimizi hazırlayabilmek için, kuyruk yağı ile kuzu etini kuşbaşı biçiminde doğruyoruz.

Güveci ocağın üstüne alıyoruz. Güveç ısınmaya başladıktan sonra üstüne doğramış olduğumuz kuyruk yağını alacağız. Kuyruk yağı erimeye başladıktan sonra üstüne azcık zeytinyağı dökerek hemen sonrasında kuzu etlerini de güvecin içine ekleyip kavurmaya başlıyoruz.

Etlerde bu şekilde kavrulduktan sonra arpacık soğanlarıyla beraber sarımsakları ekliyoruz. Kavurmayı sürdürüyoruz. Bu esnada havuç ile mantarları da doğrayacağız. Soğanlar ise pembeleşmeye başladıktan sonra sonra doğramış olduğumuz mantar ile havuçları güvecin içine ekliyoruz.

Birkaç dakika boyunca kavurmayı sürdürürken domates ile biber salçasını da ilave ederek karıştırmayı sürdürüyoruz. Üstüne dondurucudan çıkartmış olduğumuz domates sosuna sahip taze fasulyeyi döküyoruz. Bezelyeyi de ekleyerek son defa karıştırıyoruz.

Patateslerin kabuklarını soyarak, orta bir büyüklükte keseceğiz. Domatesleri ise kabuklarını soyarak, küp küp olacak şekilde doğrayacağız. Etli sebzeli güvecin üstüne patatesleri özenle yerleştiriyoruz. Doğramış olduğumuz domatesleri de güvecin içine alıyoruz. Artık kesinlikle karıştırmıyoruz.

Etli sebzeli güveç yemeğimizin üst kısmına tuz ile karabiber serpiştiriyoruz. Zeytinyağını gezdirip üstüne döküyoruz. 1 çay bardağı kadar ise sıcak su dökeceğiz. Güvecin üstüne ilk önce hemen yağlı bir kağıt kapatacağız.

Daha sonrasında ise alüminyum folyo ile kapatacağız. Etli sebzeli güvecimizi ilk önce ocak üzerinde kaynayana kadar pişireceğiz. Daha sonrasında ise önceden ısıtılmış durumdaki 200 derece sıcaklığa sahip fırında yaklaşık olarak 1,5 saat kadar pişireceğiz.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*