Oktay Usta’dan Etli Yaz Türlüsü Tarifi

Malzemelerinin Listesi;

1 Tane Soğan
600 Gramlık Dana Eti
2 Tane Patlıcan
1 Tane Kabak
2 Tane Domates
2 Tane Köy Biberi
2 Tane Kırmızı Biber
1 Yemek Kaşığı Kadar Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Kadar Biber Salçası
Tane Karabiber ile birlikte Defne Yaprağı, Tuz ve Su

Hazırlanması;

Kuşbaşı etleri geniş ve de yayvan bir tencerenin içine alıyoruz. Üstüne birazcık zeytinyağını dökeceğiz.
Etler ise suyunu bırakarak çektikten hemen sonra pişirmeliyiz. Bu esnada soğanları da küp küp olacak şekilde doğruyoruz. Doğramış olduğumuz soğanları da üstüne alıp tane karabiberleri atıyoruz.

Defne yaprağınıda tenceremizin içine alıyoruz. Domates ile biber salçasını da tenceremizin içine ekleyip karıştırmaya başlıyoruz. Üstü kapanacak bir biçimde sıcak suyunu da vereceğiz. Tenceremizin kapağını kapatıp pişmesi için bırakıyoruz.

Başka bir tarafta ise patlıcanların kabuklarını alacalı bir şekilde soyup irice küpler halinde doğramaya başlıyoruz. Kabaklarıda aynı şekilde iri küpler halinde doğramalıyız. Köy ile kırmızı biberlerin içlerinde yer alan çekirdeklerini ayıklayarak irice doğruyoruz. Domateslerin ise kabuklarını soyarak doğruyoruz.

Tenceremizde bulunan et, suyunu çekerek çok koyu bir sos kıvamını aldıktan hemen sonra ise etleri cam fırın kabının içine boşaltıyoruz. Etlerin üstüne patlıcan ile kabakları dizmeye başlıyoruz. Üstüne ise ara ara biberleri ekliyoruz.

Domates dilimlerini de bunların üstüne yerleştiriyoruz. Sebzelerin piştiği esnada yanmaması amacıyla, yağlı kağıt kapatmalıyız. Daha önce ısıtılmış olan 180 derecelik fırın içerisinde pişmesi için bırakıyoruz.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*