Oktay Usta’dan Fasulye Güveci Tarifi

Malzemelerin Listesi;

2 Tane Soğan
500 Gramlık Bir Dana Eti
5 Diş Sarımsak
1 Kavanoz Domates Sos
1 KG Taze Fasulye
3 Yemek Kaşığı Kadar Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Kadar Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Kadar Biber Salçası
2 Dal Kadar Defne Yaprağı
Tane karabiber ile birlikte Zeytinyağı, Tuz ve Su

Hazırlanması;

Fasulye güvecinin tarifiyle alakalı taze fasulyeleri ayıklayarak, kırmalıyız. Sonrasında ise yıkamalıyız. Dana etini ise kuşbaşı biçiminde doğramaktayız.

Soğanı ise küp küp bir şekilde doğrulamaktayız. Sarımsağı ise ince bir şekilde doğruyoruz. Güveci ocağa alarak, bir zaman bu şekilde ısıtıyoruz. Sonrasında üstüne birazcık zeytinyağı dökmeliyiz. Doğramış olduğumuz dana etlerini ise tencerenin içine alıyoruz.

Sonrasında ise kavuruyoruz. Etler suyunu bırakarak, çektikten hemen sonra doğramış olduğumuz soğan ile sarımsağı da güvece alarak kavurmaya devam ediyoruz. Tane haldeki karabiber ile birlikte defne yaprağını da güvecin içine alıyoruz.

Domates salçası ile birlikte biber salçasını da güvece alarak, karıştırıp kavurmayı sürdürüyoruz. Sonrasında üstüne yıkamış olduğumuz taze fasulyeleri koyarak tuz serpiyoruz. 1 kavanozdaki domates sosunu da güvecin içine boşaltıyoruz.

1 su bardağı kadar suyu ise güvecin kenarından ekliyoruz. 3 yemek kaşığı kadar tereyağını ise fasulye güvecinin üstüne parça parça bir şekilde koyuyoruz. Fasulye güvecinin üst kısmına ilk önce yağlı kağıt kapatmalıyız.

Sonrasında ise alüminyum folyo ile birlikte güvecin kenarlarını sıkı bir şekilde kapatıyoruz. Fasulye güvecini ocak üstünde yarım saat kadar pişirmeliyiz. Sonrasında ise daha önceden ısıtılmış 200 derece sıcaklığında bulunan fırında yaklaşık bir şekilde 1,5 saat boyunca pişirmekteyiz.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*