Oktay Usta’dan Fırında Sebzeli Pirzola Tarifi

Malzemelerinin Listesi

750 Gramlık Pirzola
1 Paket dolusu Mantar
4 Diş kadar Sarımsak
2 Tane Kabak
2 Tane Patates
3 Tane Havuç
3 Tane Köy Biberi
4 Tane Kırmızı Biber
1 Tutam Kadar Taze Biberiye
Zeytinyağı ile birlikte Karabiber ve Tuz

Hazırlanması;

Kırmızı ile köy biberlerinin içlerinde yer alan çekirdeklerini ayıklayarak küp küp olacak şekilde doğruyoruz.

Havuç ile patateslerin kabuklarını soyarak, küp küp olacak şekilde doğruyoruz. Kabağın kabuklarını ise iyice yıkayarak, soymadan küp küp olacak bir şekilde doğruyoruz. Mantarları da bunun hemen sonrasında doğruyoruz. Sarımsak ile biberiyeleri ise ince bir şekilde kıyıyoruz.

Doğramış olduğumuz sebzeleri ise geniş bir kasenin içine alıyoruz. Üstüne tuz ile karabiber serpmekteyiz. Biraz ise zeytinyağını üzerine döküyoruz. Karıştırıp harmanlamaktayız. Hazırlamış olduğumuz sebzeleri yağlı kağıt sermiş olduğumuz fırın tepsisinin içine alıyoruz.

Daha önceden ısıtılmış olan 180 derece sıcaklığa sahip fırında pişmesi için bırakıyoruz. Pirzolaları ise ızgara tava içerisinde az zeytinyağında alt üst çevirip kızartmaya başlıyoruz. Sonrasında ise fırın kabına kızartmış olduğumuz pirzolaları dizmekteyiz. Pirzolaların üst kısmına tuz ve de karabiber serpmeliyiz.

Biberiyenin yapraklarını ise üstüne koyuyoruz. Daha öncesinde ısıtılmış 180 derece sıcaklığa sahip fırında pişmeye bırakacağız. Fırında pişmiş olan sebzelerimizi de servis tabağımıza almaktayız. Sebzelerin kenar kısmına fırında pişmiş olan pirzolaları da dizip servis etmek için hazırlıyoruz.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*