Oktay Usta’dan Güveç Tarifi

 

Malzemelerinin Listesi;

1,5 KG’lık Patlıcan
2 Tane Soğan
600 Gramlık Kuzu Eti
1 Baş Sarımsak
4 Tane Domates
8 Tane Yeşil Biber
3 Yemek Kaşığı Kadar Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Kadar Domates Salçası
3 Dal Defne Yaprağı
Tane Karabiberler ile birlikte Zeytinyağı ve Tuz

Hazırlanması:

Kuzu etlerini kuşbaşı bir şekilde doğruyoruz. Soğanları ise iri küpler durumunda doğruyoruz.

Sarımsakları iri bir şekilde doğruyoruz. Güvecin içine birazcık zeytinyağı döküyoruz. Doğramış olduğumuz kuzu etlerini de güvecin içine alıyoruz, tahta kaşık ile karıştırıp kavuruyoruz. Etler biraz kavrulduktan sonra üstüne soğan ve de sarımsağı ilave ederek kavuruyoruz.

Defne yapraklarını da güvecin içine atıyoruz. Soğanlar biraz kavrulduktan sonra salçayı üzerine ilave ederek karıştırmaya devam ediyoruz. Patlıcanların ise kabuklarını alacalı bir şekilde soyuyoruz. İri küp biçiminde doğrayarak, güvecin içine koyuyoruz. Patlıcanları güvecin içine aldıktan sonra ise artık karıştırmayı bırakıyoruz.

Yeşil biberleri ise iri bir şekilde doğrayıp, güvecin içine ilave ediyoruz. Tane karabiberleri ise aralara serpiyoruz. Domateslerinde kabuklarını soyarak, küp küp olacak şekilde doğrayıp güvecin içine yerleştiriyoruz. Tuzu üstüne serpiyoruz. Tereyağını ise domatesin üstüne alıyoruz.

Güvecin üstüne ilk önce yağlı bir kağıt kapatıyoruz. Hemen sonrasında ise alüminyum folyo ile kapatıyoruz. 20 dakika kadarlık bir süreçte ocakta orta ateşte pişirmeyi tamamladıktan sonra güveci daha önceden ısıtılmış 180 derece sıcaklığa sahip fırında pişmesi için bırakıyoruz.

Güveci fırın içerisinde yaklaşık olarak 1 saat kadar bir süre boyunca pişirmek yeterli olacaktır. Lakin her fırının ısı derecesi değişik olduğundan dolayı güveç yemeğimizi kontrol edip pişirmekte yarar var.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*