Oktay Usta’dan Keşkek Tarifi

Üstüne salça ile birlikte karabiber, tuz ile kekik ekleyerek bir sos elde edebilirsiniz. Servis tabağı içerisine keşkeği alıp üstüne sosu döküp servis edebilirsiniz.

Malzemelerin Listesi

2 Su Bardağı Buğday
2 Tane Soğan
Yarım Kilogram Kuzu Gerdan
Sıvıyağ, Tuz ve Karabiber

Sosu elde edebilmek İçin;
1 Çorba Kaşığı Kadar Tereyağı
1 Çorba Kaşığı Kadar Salça
Tuz ile birlikte Karabiber ve Kekik

Hazırlanması:

Buğdayı daha önceden haşlamanız gerekiyor. Tencere içerisine yemeklik kesilmiş olan soğanı alın ve yavaş bir şekilde kavurun. Üstüne daha önce haşlanmış olan buğdayı ekleyebilirsiniz. Yarım kilogramlık kuzu etini haşlayarak yavaş bir şekilde didikleyin. daha sonrasında ise kuzu etini tencerenin içine ilave edin.

Kaşık veyahut bir tahta kaşık ile sürekli olarak dövün. Bu işlem iyice özleşmesini sağlayacaktır. Üstüne ise kıvamı bağlamak amacıyla tencere içerisine et suyunu ilave etmelisiniz. Sürekli olarak özleşene kadar keşkeki yavaş bir şekilde pişirin.

Sosu elde edebilmek amacı ile; tava içerisine 1 çorba kaşığı kadar tereyağını almalısınız. Üstüne ise salça ile birlikte karabiber, tuz ve kekik ilave edip bir sos elde etmiş olacaksınız. Servis tabağı içerisine keşkeği aldıktan sonra üstüne bu karışımla elde etmiş olduğunuz sosu döküp güzel bir şekilde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun..

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*