Oktay Usta’dan Kozalak Mantı Tarifi

Malzemelerinin Listesi

250 Gramlık Kıyma
1 Kase Kadar Yoğurt
3 Tane Yufka
1 Tane Soğan
1 Tutam Kadar Maydanoz
2 Tane Kırmızı Biber
2 Tane Köy Biberi
Zeytinyağı ile birlikte Karabiber ve Tuz

Hazırlanması;

Kozalak mantı yemeğimizi pipet ile hazırlıyoruz. İlk önce 3 tane yufkamızı tezgahın üstüne seriyoruz.

16 tane eşit üçgen parçaya kesmeliyiz. Üçgen parça halindeki yufkaların uç bölümlerine pipeti koyacağız. Uç bölümden başlayıp sarıyoruz. Sarmış olduğumuz yufkanın uç bölümüne az su sürüp, yufkayı özenli bir şekilde yapıştırıyoruz.

Pipet içerisinden yufkayı çıkartacağız. Bütün üçgen haldeki yufkaları aynı biçimde hazırlıyoruz. Yağlı kağıt sermiş olduğumuz fırın tepsisine ise kozalak mantılarını özenli bir şekilde diziyoruz. Üstüne fırça ile birlikte zeytinyağı süreceğiz.

Daha önceden ısıtılmış olan 200 derece sıcaklıktaki fırında kızartacağız. Öte yandan kozalak mantı tarifimiz için sos hazırlayacağız.

Tavamızın üzerine biraz zeytinyağı dökeceğiz. Kıymayı ise tavanın alıp kavuruyoruz. Kıymanın rengi biraz değiştikten sonra üstüne doğramış olduğumuz soğan ile biberleri ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.

Tuz ile karabiber serperek karıştırıyoruz ve bu şekilde pişmeye bırakıyoruz. Bu esnada fırında pişmiş olan kozalak mantıları da düz servis tabağımızın içine yuvarlak bir biçimde diziyoruz.

Kozalak durumdaki mantıların ortasında kalmış olan boşluğa ise çırpılmış yoğurdu boşaltacağız. Pişmiş olan kıymalı harcımızı ise bunun üstüne boşaltıyoruz.

İnce bir şekilde kıyılmış maydanozu üstüne serpiyoruz. Hazır hale gelen kozalak mantı yemeğimizi ise servis etmek amacıyla hazırlıyoruz.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*