Oktay Usta’dan Kuru Fasulye Tarifi

Malzemelerinin Listesi

1 Tane Soğan
2 Su Bardağı Kadar Kuru Fasulye
1 Yemek Kaşığı Kadar Biber Salçası
Sıvıyağ ile birlikte Karabiber, Kimyon, Tuz ve Su

Hazırlanması:

Kuru fasulyelerimizi gözenli bir şekilde yıkayarak, tencereye alacağız ve üzerleri kapanacak bir biçimde su ilave edeceğiz.

Kuru fasulyeye eklenen su kaynama durumuna geldikten hemen sonra ocağın altını kapatarak, birkaç saat boyunca böyle bekletiyoruz. Kuru fasulyelerin bu şekilde şişmesini bekleyeceğiz. Daha sonrasında ise kuru fasulyeleri suyunu süzerek, temiz bir suyu dolduracağız.

Yenicen ocağın üzerine alarak, kaynaması için bırakacağız. Ayrı bir kısımda soğanı küp küp olacak bir şekilde doğruyoruz. Tavaya azcık sıvıyağ ilave ediyoruz. Üstüne ise doğramış olduğumuz soğanları ilave ederek yavaş bir şekilde kavuruyoruz.

Soğanlar hafifçe pembeleşmeye başladıktan hemen sonra da üstüne 1 yemek kaşığı kadar biber salçasını ekleyerek kavurmaya ara vermeden devam ediyoruz.. Salçamız bu şekilde kavrulduktan hemen sonra diğer tencerede yer alan ve kaynamaya devam eden kuru fasulyelerin üst kısmına tavada yer alan sosu boşaltacağız.

Daha sonrasında üstüne tuz ile birlikte karabiber ve de kimyon serperek biraz karıştırıyoruz. Daha sonrasında ise kuru fasulye yemeğimizi pişmesi için kendi haline bırakıyoruz. Piştikten sonra ise dilediğiniz gibi süsleyerek servise hazır bir hale getirebilirsiniz.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*