Oktay Usta’dan Kuskuslu Kuzu Gerdan Tarifi

Malzemelerinin Listesi;

1 Kase Kadar Arpacık Soğan
1 KG Kuzu Gerdan
2 Tane Defne Yaprağı
1 Yemek Kaşığı Kadar Domates Salçası
Karabiber ile birlikte Zeytinyağı, Tuz ve Su

Servisi Yapabilmek İçin;
2 Yemek Kaşığı Kadar Tereyağı
2 Su Bardağı Kadar Kuskus
1 Yemek Kaşığı Kadar Domates Salçası
Tuz ve Su

Hazırlanması:

Bu tarifimiz için, öncelikle kuzu gerdanları hazırlamalıyız.

Fırına sığabilecek bir tenceremizin içine biraz zeytinyağı dökerek üstüne de kuzu gerdanları alacağız. Alt üst çevirip etleri özenle kızartıyoruz. Etler kızardıktan hemen sonra ise üstlerine tane karabiberleri ekleyeceğiz.

Defne yapraklarını da tenceremize alarak birkaç dakika boyunca kavuruyoruz. Farklı bir yerde bir tane tavaya birazcık zeytinyağı dökerek arpacık soğanları da bu tavamıza ekleyip soteliyoruz. Sonrasında 1 yemek kaşığı kadar domates salçasını ilave ediyoruz

Karıştırıp kavurmaya devam ediyoruz. Birazcık sıcak su ilave ederek sosun kıvamını açacağız. Hazırlamış olduğumuz bu sosu, tencerede yer alan kuzu gerdanların üstüne boşaltarak 10 dakika civarında etle beraber sosu kaynatacağız.

Tenceremizi ise önceden ısıtılmış haldeki 180 derece sıcaklığa sahip fırın içerisinde pişmesi için bırakıyoruz. Kuzu gerdanlar fırın içerisinde pişerken, bizde kuskus pilavımız için hazırlık yapmaya başlıyoruz. Geniş ve de yayvan bir tenceremizin içine 2 yemek kaşığı kadar tereyağını ekliyoruz.

üstüne ise 2 su bardağı kadar kuskusu boşaltıp tuz serperek karıştırıp kavuruyoruz. Kuskuslar kavrulduktan hemen sonra ise üstüne 1 yemek kaşığı kadar domates salçasını ekleyip birkaç dakika boyunca kavurmayı sürdürüyoruz.

Sonrasında ise kuskus pilavının kıvamına bakarak sıcak suyunu vereceğiz. Tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte pişmesi için bırakıyoruz. Pişmiş olan kuskus pilavımızı servis tabağımızın içine alıyoruz. üstüne ise fırında pişmiş olan kuzu gerdanları dizip servise hazır hale getiriyoruz.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*