Oktay Usta’dan Kuzu Etli Fasulye Güveci Tarifi

Malzemelerinin Listesi;

1 KG Ayşe Kadın Fasulyesi
2 Tane Soğan
5 Diş Sarımsak
500 gr Kuzu Eti
3 Tane Domates
3 Tane Köy Biberi
2 Yemek Kaşığı Kadar Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Kadar Biber Salçası
1 Yemek Kaşığı Kadar Domates Salçası
Zeytinyağı ile birlikte Tuz ve Su

Hazırlanması:

Güvecimizi ocağın üzerine alıp ısıtmaya başlıyoruz. Sonrasında ise içine kuşbaşı kesilmiş kuzu etlerini alıp kavurmaya devam ediyoruz.

Bunun üzerine az da zeytinyağını döküyoruz. Farklı bir yanda soğanları küp küp olacak şekilde doğruyoruz. Sarımsağı ise ince bir şekilde kıyıyoruz. Etler ise suyunu bırakarak, çekmeye başladıktan sonra doğramış olduğumuz soğan ile sarımsağı üstüne ilave ediyoruz.

Hepsini kavurmaya devam ediyoruz. Soğanlar pembe renge dönmeye başladıktan sonra domates ile biber salçalarını ilave ediyoruz. Domateslerin ise kabuklarını soyarak, küp küp olacak şekilde doğruyoruz. Biberlerin ise iç çekirdeklerini ayıklayarak üzerine doğruyoruz. Salça ise kavrulduktan hemen sonra üstüne daha önce kırılmış haldeki fasulyeleri ekliyoruz.

Biberler ile domatesleri de bunların üstüne alıyoruz. Hiç bir şekilde karıştırmadan tuz serpiyoruz. Birazcıkta su ilave ediyoruz. Tereyağını ise parça parça üstüne yerleştirmeye başlıyoruz. Güvecin üstüne ilk önce yağlı bir kağıt örtüyoruz.

Sonrasında ise alüminyum folyo ile kapatıyoruz. Hemen sonrasında daha önceden ısıtılmış olan 180 derece sıcaklığa sahip fırında pişmesi için bırakıyoruz.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*