Oktay Usta’dan Patlıcanlı Güveç Tarifi

Malzeme Listesi

1 Kilogramlık Patlıcan
800 Gramlık Kuzu Kuşbaşı
3 Tane Soğan
5 Diş Kadar Sarımsak
2 Yemek Kaşığı Kadar Tereyağı
3 Tane Kırmızı Biber
6 Tane Köy Biberi
4 Tane Defne Yaprağı
1 Kavanoz Kadar Domates Sos
1 Tatlı Kaşığı Kadar Tane Karabiber
Zeytinyağı ve Tuz

Hazırlanması:

Patlıcanlı güveç tarifimizi hazırlamak için ilk önce sebzelerimizi doğruyoruz

Patlıcanların kabuklarını ise alacalı bir şekilde soyuyoruz. İri küpler durumunda doğruyoruz. Kırmızı ve de köy biberlerin iç çekirdeklerini tamamen ayıklayacağız. Biberleri ise küp küp olacak şekilde doğruyoruz. Soğanları da iri iri küpler biçiminde doğruyoruz.

Güveci ocağın üzerinde alıyoruz. Güveç ısınmaya başladıktan sonra üstüne biraz zeytinyağı dökeceğiz. Kuzu kuşbaşı etlerini de alarak kavurmaya başlıyoruz Etler suyunu bırakarak, çektikten hemen sonra üstüne doğramış olduğumuz soğanları ekliyoruz.

Sarımsakları ilave ederek kavuruyoruz. Soğanlar kavrulmaya başladıktan sonra üstüne defne yapraklarını ilave ediyoruz. Patlıcanları ve de biberleri de güvecin içine alıyoruz. Bundan sonra ise asla karıştırmıyoruz. Tuz serperek tane karabiberleri de güvecin içine ekliyoruz.

Domates sosunu boşaltmaya başlıyoruz. Tereyağını ise küçük parçalar durumunda güvece ekliyoruz. Hazırlamış olduğumuz patlıcanlı güvece hiç bir şekilde su eklemiyoruz. Domates sosu ve de sebzelerin kendi suyu ile pişecektir. Patlıcanlı güvecin üstünde ilk önce bir yağlı kağıt kapatacağız.

Daha sonrasında ise alüminyum folyo ile kapatacağız. Patlıcanlı güveç yemeğimizi ise ilk önce ocak üzerinde orta ateşte yaklaşık olarak yarım saat kadar pişireceğiz. Daha sonrasında ise daha önceden ısıtılmış haldeki 180 derece sıcaklığa sahip fırında 1 saat daha pişireceğiz. Yemeğimizi ise sıcak bir şekilde servise hazır bir duruma.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*