Oktay Usta’dan Patlıcanlı Kuzu Etli Güveç Tarifi

Malzemelerinin Listesi

6 Tane Patlıcan
500 Gramlık Kuzu Eti
2 Tane Soğan
5 Tane Domates
3 Tane Köy Biberi
2 Tane Kırmızı Biber
1 Yemek Kaşığı Kadar Domates Salçası
5 Diş Kadar Sarımsak
100 Gramlık Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Kadar Tane Karabiber
2 Tane Defne Yaprağı
Zeytinyağı ve Tuz

Hazırlanması:

Patlıcanlı kuzu etli güveç tarifimize ait sebzelerini doğramalıyız. Patlıcanların kabuklarını ise alacalı bir şekilde soyuyoruz. Sonrasında iri küpler durumunda doğramaktayız. Soğanları ise iri bir şekilde doğruyoruz. Köy ile kırmızı biberlerin içlerindeki çekirdeklerini ayıklayarak, parmak uzunluğunda doğramalıyız. Sarımsakları ise ince bir şekilde kıyıyoruz. Domateslerin ise kabuklarını soyarak, küp küp bir şekilde doğruyoruz.

Güveci ocağa alarak, ısıtmaya başlıyoruz. Isınmış olan güvece de kuşbaşı etlerini almaktayız. Birazcıkta zeytinyağı dökerek etleri kavurmaya devam ediyoruz. Etlerin rengi biraz değiştikten sonra ise soğan ve de salçayı üstüne eklemekteyiz. Defne yaprağını ise sonrasında güvece alarak kavurmaya başlıyoruz.

Soğan ile salça kavrulduktan sonrasında ise güveci tezgaha almaktayız. Artık karıştırmayı bırakıp öteki sebzeleri ekliyoruz. Güvecimize doğramış olduğumuz patlıcanları ekliyoruz. Aralara ise doğramış olduğumuz sarımsakları ve de tane karabiberleri ekliyoruz.

Patlıcanların üstüne doğramış olduğumuz domatesleri ekliyoruz. Parmak biçiminde doğramış olduğumuz biberleri de güvece yerleştirmekteyiz. Tuz serpip tereyağını da parça parça güvecin üstüne koyuyoruz. Hazır duruma gelen patlıcanlı kuzu etli güvecimizin üstüne zeytinyağını da gezdirip döküyoruz.

Güveci sonrasında ocağa alarak. Yaklaşık olarak yarım saat kadar orta ateş ile pişirmekteyiz. Daha sonrasında güvecin üstüne ilk önce ıslatılmış durumdaki yağlı kağıdı kapatmaktayız. Sonra ise alüminyum folyo kapatmaktayız. Sonrasında ise önceden ısıtılmış 180 derecede hazır bekleyen fırında yaklaşık bir şekilde 1,5 saat boyunca pişirmekteyiz.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*