Oktay Usta’dan Sebzeli Biftek Sarma Tarifi

Malzemelerinin Listesi;

700 Gramlık Dana Biftek
3 Tane Havuç
1 Kök Brokoli
2 Tane Kırmızı Biber
1 Tane Kabak
1 Tane Soğan
2 Diş Kadar Sarımsak
Zeytinyağı ile birlikte Biberiye, Karabiber ve Tuz

Hazırlanması:

Bu tarifimiz için öncelikle etlerimizi hazırlayacağız. Dana bifteği dilimleyerek, et döveceği yardımıyla eziyoruz.

Farklı bir kısımda ise biftek sarmanın sebzelerini hazırlama işlemlerini sürdüreceğiz. Kırmızı biberlerin içlerinde yer alan çekirdeklerini ayıklayarak, ince ve parmak uzunluğunda olacak şekilde dilimleyeceğiz. Soğanı ise yarım ay biçiminde doğrayacağız. Havuçla kabağı ise ince parmak uzunluğuna sahip olacak şekilde doğruyoruz.

Geniş bir tane tavaya azcık zeytinyağı dökeceğiz. Üstüne doğramış olduğumuz bütün sebzeleri alacağız. Karıştırıp sotelerken ince bir şekilde kıyılmış sarımsaklarımızı da tavaya ekliyoruz. Biberiyeyi ilave ederek karıştırmayı sürdürüyoruz. Sebzelerin sotelenmesi tamamlandıktan sonra da ocağın altını kapatacağız.

Dana biftek dilimlerinin yan kısımlarına hazırlamış olduğumuz sebze sotesinden paylaştırıp yerleştireceğiz. Sonrasında ise biftekleri rulo biçiminde saracağız. Hazırlamış olduğumuz sebzeli biftek sarma yemeğimizi de yağlanmış haldeki cam fırın kabının içine dizeceğiz.

Bifteklerin üst kısmına değirmenden karabiber kıracağız. Azcıkta zeytinyağını gezdirip döküyoruz. Sonrasında daha önceden ısıtılmış durumdaki 240 derecelik sıcaklığa sahip fırında pişmesi için bırakıyoruz. Öte yandan brokolileri yıkadıktan sonra tencereye alacağız.

Üstüne örtecek kadar bir su doldurarak brokolileri haşlanması için bırakıyoruz. Brokolilerin suyu kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika kadar daha kaynatarak, ocağın altını söndüreceğiz. Bu şekilde brokolilerin mevcut yeşilliklerini yitirmemiş oluyoruz. Haşlamış olduğumuz brokolileri soğuk suyla doldurduğumuz kaseye alarak suyunu süzdüreceğiz

Bu esnada fırında pişmiş olan sebzeli biftek sarmalarını da fırının içinden çıkartıyoruz. Dilimleyip servis tabağımızın içine alıyoruz. Biftek sarmalarının yanlarına ise haşlamış olduğumuz brokolileri dizerek yemeğimizi servise hazır bir duruma getiriyoruz.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*