Oktay Usta’dan Sebzeli Güveçler Tarifi

Malzemelerinin Listesi;

2 Tane Soğan
700 Gramlık Dana Eti
5 Diş Kadar Sarımsak
5 Tane Patlıcan
2 Tane Kabak
5 Tane Domates
2 Tane Kırmızı Biber
5 Tane Yeşil Biber
1 Yemek Kaşığı Kadar Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Kadar Biber Salçası
Zeytinyağı ile birlikte Karabiber, Tuz ve Su

Üzerine;
Kaşar Peyniri

Hazırlanması;

Soğanları küp küp olacak şekilde doğrayarak sarımsağı da ince bir şekilde kıyacağız. Dana etini kuşbaşı biçiminde doğramaktayız.

Geniş ile yayvan bir tencerenin içine biraz zeytinyağı dökeceğiz. Etleri de tencereye alarak kavuruyoruz. Etler sularını bırakarak, çektikten sonra üstüne doğramış olduğumuz soğan ve de sarımsağı ekliyoruz. Kavurmayı sürdürüyoruz.

Soğanlar kavrulduktan sonrasında ise biber ve de domates salçasını tencerenin içine alıp kavuruyoruz. Birkaç dakika boyunca kavurduktan sonra üstünü örtecek biçimde sıcak suyunu ekliyoruz. Tencerenin kapağını kapatıp pişmesi için bırakıyoruz.

Etler piştiği esnada, bizde sebzeleri hazırlamaya başlamaktayız. Patlıcanın kabuklarını ise alacalı bir şekilde soyuyoruz. Kabakların kabuklarını çok iyi bir şekilde yıkıyoruz. Kabak ile patlıcanı küp küp olacak şekilde doğruyoruz. Kırmızı biber ve de yeşil biberlerin içlerinde yer alan çekirdeklerini ayıklayarak, doğramaya başlıyoruz.

Domateslerin ise kabuklarını soyarak, küp küp olacak şekilde doğruyoruz. Etlerimizin pişmesine yakın üstüne doğramış olduğumuz kabak ile patlıcanları ekleyerek karıştırıyoruz. Pişmesi için bırakıyoruz. Sonrasında doğramış olduğumuz biberleri de tencerenin içine alıyoruz.

Domatesleri ekleyip tuz ile karabiber koyuyoruz. Sebzeli olan güvecimizi pişmesi için bırakıyoruz. Pişmiş olan sebzeli güveç yemeğimizi ise tek porsiyonluk özellikteki güveç kaplarına paylaştırıp dolduruyoruz. Daha önce ısıtılmış olan 180 derecelik fırın içerisinde pişmesi için bırakıyoruz.

Güveçleri birazcık fırında pişirdikten sonra üstlerine 1 dilim kaşar peynir koymaktayız. Yeniden fırına vereceğiz. Kaşar peynirleri ise eriyene kadarki süreçte sebzeli güveçleri pişireceğiz. Pişmiş olan yemeğimizi servise hazırlayacağız.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*