Oktay Usta’dan Soslu Nohut Tarifi

Malzemelerinin Listesi;

1 Tane Soğan
2 Diş Sarımsak
1 Tane Kabak
1 Su Bardağı Kadar Buğday
2 Su Bardağı Kadar Nohut
1 Yemek Kaşığı Kadar Biber Salçası
1 Yemek Kaşığı Kadar Domates Salçası
1 Kase Domates Sosu
1 Tane Kırmızı Biber
2 Tane Yeşil Biber
1 Tutam Kadar Reyhan
Zeytinyağı ile birlikte Tuz ve Su

Hazırlanması;

Soslu nohut yemeği yapabilmek amacıyla ilk önce buğdayı bir kaseye boşaltmalıyız. Üstünü örtecek bir biçimde sıcak su vermeliyiz. Buğdayları ise yumuşamaya bırakmaktayız. Yumuşamış olan buğdayları yıkayarak süzgece almaktayız. Öte yandan soğanı küp küp olacak şekilde doğruyoruz. Sarımsağı ise ince bir şekilde doğruyoruz.

Kabağın ise kabuğunu yıkayarak küçük küpler biçiminde doğrayacağız. Geniş ve de yayvan durumdaki tenceremize birazcık zeytinyağı dökeceğiz. Doğramış olduğumuz soğan ile sarımsağı ise bu tencereye alıp kavurmaya başlıyoruz.

Soğanlar bir yumuşadıktan sonra ise üstüne doğramış olduğumuz kabakları ekleyeceğiz. Kabakları ise burada soteleyeceğiz. Domates ile biber salçasını da üstüne ekliyoruz. Karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz.. Birkaç dakika boyunca kavurduktan sonra ise 2 su bardağı kadar haşlanmış nohut ile birlikte yıkamış olduğumuz buğdayları da ekliyoruz.

Birazcık daha kavurmaya devam ediyoruz. Sonra ise üstünü geçecek bir biçimde sıcak suyunu vermekteyiz. Doğranmış durumdaki kırmızı ve de yeşil biberleri ekliyoruz. 1 kase kadar domates sosunuda üstüne boşaltarak tuz serpiyoruz.

Reyhanı elimiz ile parçalayıp yemeğimize ekleyeceğiz. Tencerenin kapağını kapatıp soslu nohut yemeğimizi bu şekilde pişmeye bırakacağız. Arada bir yemeğimizin suyunu kesinlikle kontrol etmeliyiz. Pişmiş olan soslu nohut yemeğimizi ise sıcak bir şekilde servise hazırlayabiliriz.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*