Oktay Usta’dan Tas Kebabı Tarifi

Malzeme Listeleri;

1 Tane Soğan
1 Yemek Kaşığı Kadar Tereyağı
1 Kilogramlık Dana Kuşbaşı
2 Tane Defne Yaprağı
2 Yemek Kaşığı Kadar Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Kadar Tane Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Kadar Un
Zeytinyağı ile birlikte Tuz ve Su

Üstü İçin;
2 Tane Domates
2 Tane Patates
2 Tane Köy Biberi
Zeytinyağı ve Tuz

Hazırlanması:

Tas kebabıyla ilgili tarifimizin ilk önce etlerini hazırlamalıyız. Soğanı ise küp küp doğramaktayız.

Geniş ile yayvan tenceremize birazcık zeytinyağı dökmekteyiz. Etleri ise tencereye alıp kavurmaya başlıyoruz. Etler biraz daha kavrulduktan sonra üstüne soğanı ekliyoruz. Tereyağını ise tencereye almaktayız. Sonrasında ise kavuruyoruz. Soğanlar biraz kavrulduktan sonrasında ise unu ekleyip kavuruyoruz.

Sonrasında 2 yemek kaşığı kadar domates salçasını üstüne ekliyoruz. Tane karabiberler ile birlikte defne yaprağını da tencerenin içine alıyoruz. Birkaç dakika boyunca kavurduktan sonrasında üstüne sıcak suyunu vermekteyiz.

Tencerenin kapağını kapatıp kısık ateş ile pişmeye bırakmaktayız. Böylelikle yaklaşık bir şekilde 1,5 saat boyunca pişirmekteyiz. Etlerin pişmelerine yakın üstüne tuz serpmekteyiz. Etlerin suyunu ise arada bir kontrol etmekteyiz. Kıvamına bakarak sıcak suyunu da vermekteyiz.

Öte yandan patateslerin kabuklarını soyarak küp küp bir şekilde doğramaktayız. Patatesleri ise yağda kızartmaya başlıyoruz. Kızartmış olduğumuz patateslerin üstüne tuz serpmekteyiz. Köy biberlerinin ise iç çekirdeklerini ayıklayarak doğruyoruz. Domatesleri ise daha sonrasında doğruyoruz.

Az zeytinyağı içerisinde biber ile domatesleri sotelemeye başlıyoruz. Tas kebabı yemeğimizi ise sunuma hazırlamaktayız. Servis tabağımızın zemin kısmına tas kebabımızdan koymaktayız.

Üstüne ise kızartmış olduğumuz patatesleri koymaktayız. Sotelemiş olduğumuz biber ve de domatesleri yerleştirmekteyiz. Hazır durumdaki tas kebabı yemeğimizi ise servis etmek için hazırlıyoruz.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*