Paslanmaz Çelik Modellerin Ortaya Çıkması ve Tarihçesi

Uzun yıllar boyunca dünyada üretilmekte olan paslanmaz çelikler ilk olarak kim tarafından icat edildiği konusu büyük tartışmalara neden oldu. Fakat daha sonrasında yapılmakta olan çalışmalar içerisinde net bir karara varılmasıyla birlikte Avrupa’da 20. Yüzyılın başında keşfedildiği kanısına varılmıştır. Harry Brearley ismindeki mucit 1871 yılında İngiltere’nin Sheffield kendinde doğmuştur. Aynı zamanda paslanmaz çeliğin icadını da kendisinin yaptığı doğrulamaları bulunuyor. Babasının da çelik eriticisi alanlarında yapmış olduğu çalışmalardan dolayı buraya büyük ilgi duyan Harry 1912’de Brearley’den küçük silah üreticilerin aşırı aşınma sonucunda ortaya çıkan aşınmaların çözümü için yardım talebinde bulunmuşlardır. Tüfek içlerinde yer alan fıçıların yüksek bölümlerinin kullanılamaz hale gelmesiyle birlikte Brearley, yaptığı deneylerde korozyona değil erozyona karşı daha iyi dayanıklı bir direnci ortaya çıkartmak için çalışmalar yapmaya başladılar. Soruşturma hattı içerisinde geçen krom çeliklerin kullanımları fikrini de ortaya atarak çalışmalarına bu yünde etki yaratmaya başladı.

İlk Başarılı Paslanmaz Çelik Atılımları

Paslanmaz çelikler hakkında yüksek veri elde etmekte olan Harry ileriki zamanlarda elektrikli fırın ve bununla birlikte onlarca farklı üründe çeliğin kullanılması için çalışmalar başlatmıştır. Bunların içerisinde karbon %6 ila %15 kromun erimeleri sonucunda ortaya çıkartılmıştır. Dünyada ilk olarak paslanmaz çeliğin icadı 13 Ağustos 1913 yılında eritilerek %0,24 karbon ve %12,8 krom içeren alışımlar yapılmıştır. Aşınmaya karşı dirençli paslanmaz çeliklerin üretilmesinde büyük etkenler yaratan Harry, yapmış olduğu asit denemeleriyle çeliğin göstermiş olduğu direnci ortaya çıkartmış bulunuyordu. Daha sonrasında bundan emin olmak için limon ve sirke suyunun ortaya çıkartmış olduğu durumları kullanarak çeliğin artık mutfaklarda da kullanabileceği kanısını öne sürmüştür. Ama bu ilerleyişinde kendisiyle iş ortaklığı yapan firmaları zorla ikna etmiştir.

Başka İddialar

Günümüzde onlarca farklı yerlerde kullanılmakta olan paslanmaz çelikler bazı teorilere göre mühendislik çalışmaları içerisinde elde edilmekte olan başarılarla paslanmaz çeliğin ortaya çıkartıldığı konuları yer almaktadır. %9’luk bir krom içeriğine sahip olduğu iddia eden kullanıcılar İsveç gazetesinde 1913 avcılık ve balıkçılık dergisinde yayınlanan makalede aynı şekilde bir silah tabancaları için yeni arayışları bulması konusuna değinilmiştir. Paslanmaz çelik modellerin siparişi için veya sipariş modellerinin yeniden üretilmesi için https://www.karacapaslanmaz.com/ internet adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*